lip
16
2012

Brak możliwości zmiany trybu budowania (Debug/Release) w VS 2010

Dzisiaj tworząc nowy projekt w VS 2010 zauważyłem, że opcja służąca do zmiany konfiguracji budowania (Debug/Release + docelowa architektura) jest nieaktywna. Dodatkowo, w menu Build "znikła" mi opcja ConfigurationManager służąca do zarządzania konfiguracjami buildów. Co ciekawe, w innym projekcie (starszym) pojawia się ona i umożliwia bezproblemowe przełączanie Debug/Release. Na początku myślałem, że wina leży po stronie znikniętej opcji "ConfigurationManager" - zacząłem więc grzebać w konfiguracji (Customize) Visuala aż w końcu odnalazłem tę opcję w menu Build i włączyłem. Niestety, nie rozwiązało to problemu - opcja pojawiła się ale wyszarzona :( Nie mając innych pomysłów zapytałem wujka Google co o tym sądzi. Oczywiście, jak to zawsze bywa w przypadku tego typu problemów - ktoś już je napotkał :)

We wpisie pod adresem: http://stackoverflow.com/questions/3074272/why-is-my-configuration-manager-disabled-in-visual-studio-2010 odnalazłem rozwiązanie problemu. Należało:

  • Wejść w opcję Tools->Options->Projects and Solutions
  • W sekcji general odnaleźć checkboxa: "Show advanced build configurations" i zaznaczyć go

Od tej pory działa. A dlaczego ta opcja "się wyłączyła" ? Nie wiem, być może przy instalacji jakiejś poprawki albo service packa jest to wyłączane - żeby programista nie miał za łatwo :)